Blog

Avukat Seçmeden Önce 10 Adım!

Avukat Seçmeden Önce 10 Adım!

Nitelikler ve maliyetten, hukuk alanına ve yere kadar, size ve yasal durumunuza en uygun avukatı seçmeden önce gözden geçirmeniz gereken birkaç husus vardır.

İşte bir avukat ararken düşünmeniz gereken 10 faktör:

1- Uzun vadeli mi yoksa kısa vadeli mi?

Çevrimiçi aramaya başlamadan veya meslektaşlarınızdan, arkadaşlarınızdan veya ailenizden tavsiye istemeden önce, önce kendi ihtiyaçlarınızı karşılamanız gerekir. Neden bir avukata ihtiyacın var? Kendi başınıza çözemeyeceğiniz yasal bir sorununuz mu var? Eğer öyleyse, bir profesyonel yardımcı olabilir mi?

Hukuki yardıma ihtiyacınız olduğunu belirledikten sonra, kısa vadeli mi yoksa uzun vadeli mi bir avukata ihtiyacınız olduğunu belirleyin. Bu, yapmak istediğiniz işe bağlı olacaktır. Örneğin, mevcut bir yasal durum hakkında tavsiye vermesi için bir avukata ihtiyacınız var mı?

Bu sadece kısa süreli bir kiralama veya danışmanlık gerektirebilir. Aksine, tüm hukuki işlerinizi süresiz olarak yürütecek birini arıyorsanız, ihtiyaç duyduğunuzda arayabileceğiniz uzun vadeli bir avukata ihtiyacınız olabilir.

2- Hukuk alanı

Tıp gibi çok geniş bir çalışma alanı olduğu için avukatlar hukukun belirli alanlarında uzmanlaşma eğilimindedir. Bazıları emlak hukukunu kapsarken, diğerleri iş, aile, fikri mülkiyet, göçmenlik, istihdam, kaza/yaralanma, iflas, ceza veya medeni haklar hukukunu takip eder.

Avukatlar ayrıca çok çeşitli durumlara açık olabilir, bu durumda onlara pratisyen avukatlar denir. Bölgede sınırlı yasal yardım olduğundan daha küçük topluluklar daha fazla pratisyen hekim görmektedir.

Ancak, durumunuz işinize özgüyse, şirketler hukuku alanında deneyimli birini seçmek isteyebilirsiniz. Alternatif olarak, sevdiğiniz birinin mülkünü halletmek için yardıma ihtiyacınız varsa, bir emlak planlama avukatı en uygunu olacaktır.

3- Çok saygı görüyorlar mı?

Bir hizmeti yerine getirmesi veya tavsiye vermesi için birini tuttuğunuzda, işlerini bildiklerinden emin olmak istersiniz. Daha önce onlarla çalışmış kişilerden tavsiye istemeniz gerekebilir. Ayrıca, sizi ihtiyaçlarınıza uygun, yerel olarak sertifikalı bir avukatla eşleştirebilecek çevrimiçi yönlendirme hizmetleri de arayabilirsiniz.

Belirli bir avukatla çalışmış arkadaşlar veya aile gibi kişisel tavsiyeler veya bağlantılar da değerli olabilir.

4- Konum

Sınırlı kaynaklara sahip kırsal bir bölgede yaşıyorsanız, daha küçük sorunları görüşmek için telefon veya e-posta gibi diğer iletişim yöntemlerini kullanabilirsiniz. Daha büyük yasal meselelerde veya uzun vadeli danışmanlık için, güvenilir, yüz yüze bir ilişki geliştirebilmeniz için size yakın birini bulmanız önemlidir.

5- Deneyim

htiyaç duyduğunuz hukuk alanında uzmanlığa sahip birinin yanı sıra, sizinkine benzer dava tecrübesi olan bir avukat seçin. Sadece onlara sorarak veya firmalarının web sitesine (varsa) bakarak uygulama geçmişleri hakkında bilgi edinebilirsiniz. Daha fazla deneyime sahip bir avukat daha değerli olabilir, ancak yalnızca deneyimleri sizin durumunuza ve bütçenize uygunsa.

Bir avukatın geçmişi hakkında daha fazla bilgi edinmek için, davanızı üstlenmeye yetkili olup olmadıklarını görmek için onlarla görüşebilirsiniz. Soru sormak, iyi iletişim kurup kurmadıkları ve en önemlisi size yardım edip edemeyecekleri konusunda size sahip oldukları deneyim türü hakkında fikir verecektir.

6- Firmanın büyüklüğü

Hukuk firmasının büyüklüğü kararınızı birkaç şekilde etkileyebilir. Daha büyük firmalar genellikle daha köklüdür ve daha fazla kaynağa sahiptir, ancak daha maliyetli de olabilir.

Daha küçük firmalar daha kişisel ve belki de daha ucuz olabilir, ancak arzu ettiğiniz hukuk alanında uzmanlaşmazlarsa hizmetleri sınırlı olabilir.

7- Maliyet ve faturalandırma

Sonuçta, bir avukat seçerken maliyet bir faktör olacaktır. Ne kadar harcamak istediğiniz size kalmış. Avukattan bir fiyat teklifi isteyerek ve müvekkillerini nasıl faturalandırdıklarını önceden sorarak daha fazla bilgi toplayabilirsiniz. Bu, saatlik bir ücret, sabit bir ücret, beklenmedik bir ücret, pazarlığa açık bir ücret ve hatta muhtemelen gelecekteki ücretler için bir avans olabilir.

Ücretin masrafları (nakliye, dosyalama ve seyahat gibi) içerip içermediğini öğrenin çünkü bu masraflar her zaman aynı şekilde ele alınmaz ve ayrı olarak faturalandırılabilir.

Tekliften memnun değilseniz veya maliyet bütçenize uygun değilse, alışveriş yapın ve aynı soruları sorun. Bir firma veya avukatla anlaştığınızda, her zaman maliyet koşullarının net olduğundan emin olun ve fiyat hakkında konuşmaktan korkmayın, böylece sürpriz olmaz. Hatta tüm masrafları yazılı bir anlaşma ile teyit etmek isteyebilirsiniz.

8- Uyumluluk

Bir avukat seçerken göz önünde bulundurulması gereken pek çok profesyonel şey olsa da, onların karakteri de kararınızı etkilemelidir. Güvenilir ve sizi rahat hissettiren birini bulun. Karşılıklı saygı da önemlidir. Sizin için çok çalışacak, sağduyulu davranacak ve bu süreçte kapsamlı ve düşünceli olacak bir avukat değerli bir varlıktır.

9- Kullanılabilirlik

Tutmak istediğiniz avukatın davanıza ayıracak yeterli zamanı var mı? İş yükleri nasıl? Davanızı hemen alabilirler mi? Bunlar, avukatla sık sık iletişim halinde olmayı planlıyorsanız, sormanız gereken önemli sorulardır. Fazla çalışıyor gibi görünüyorlarsa, ihtiyaçlarınızı karşılayacak zamanı olan başka birini aramayı düşünün.

10- İletişim

İletişim, uyumluluk ve kullanılabilirlik ile el ele gider. Çoğu zaman, evrak işleri ve toplantılar arasında iletişimin kopma eğilimi olabilir. Başlangıçta proaktif iletişim kurmaya çalışın. Tercih ettiğiniz iletişim biçiminden bahsedin ve çalışma saatlerinizi tartışın, böylece ikiniz de aynı sayfadasınız. Bu, kaçırılan toplantıları veya telefon aramalarını önleyecektir. Güncellemeleri tartışmak ve soru sormak için düzenli check-in saatleri üzerinde anlaşın.

İyi bir avukat aynı zamanda karmaşık konuları açıklamak için zaman ayırmalı, size durumunuzla ilgili sade İngilizce tavsiyeler vermeli ve bir eylem planına karar vermeden önce üzerinde düşünmeniz için bir dizi seçenek veya çözüm sunmalıdır. tıklarandevu ile şehrinde bulunan en iyi ve güvenilir avukatlardan randevunu oluşturup hizmet alabilirsin.

Bir yanıt yazın